Hiperpigmentacyjne zaburzenia skóry

Marianna Czarna wykonuje zabieg mikrodermabrazjiW wielu przypadkach za powstawanie przebarwień odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Osoby o ciemnej karnacji są lepiej przystosowane do przebywania na słońcu, mają w skórze więcej melaniny. Przyjmuje się jednak, że właśnie z tego powodu są narażone na powstawanie przebarwień. Z kolei osoby o jasnej karnacji łatwiej ulegają poparzeniom słonecznym i mają piegi. 

Do innych przyczyn możemy zaliczyć np. stosowanie różnych leków, choroby tarczycy, nadnerczy, wątroby, zaburzenia hormonalne, ciążę, a także substancje fototoksyczne i fotouczulające. Stosowanie filtrów słonecznych zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień, ale całkowicie go nie eliminuje! Najlepsze efekty w leczeniu przebarwień uzyskamy łącząc kilka metod jednocześnie.

Zalecane jest stosowanie preparatów złuszczających, keratolitycznych, które przygotowują skórę do lepszego przenikania innych preparatów odbarwiających, a jednocześnie hamują melanogenezę. Środki o działaniu wybielającym to: kwas azelainowy, linolenowy, kwas cynamonowy, fitowy, liczne kwasy AHA i BHA. Dość dobre efekty daje także wit. C w stężeniu min. 10 proc. i pochodne kwasu wit. A. Z domowych sposobów można wymienić stosowanie maślanki, soku z cytryny, ogórka, wina, które są źródłem naturalnych hydroksykwasów.

Marianna Czarna nakłada peeling chemicznyNajczęściej stosowanymi zabiegami są peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, laserowe usuwanie przebarwień. Warto jednak pamiętać, że usunięte przebarwienia mają tendencję do powracania. Po każdym sposobie ich usunięcia obowiązuje fotoochrona przez cały rok bez względu na pogodę i strefę klimatyczną, w jakiej się znajdujemy. Mikrodermabrazja jest rodzajem mechanicznego peelingu z jednoczesnym stymulowaniem odnowy komórkowej. Jest metodą, która pozwala na stopniowe, kontrolowane mechaniczne ścieranie naskórka, warstwa po warstwie, aż do uzyskania żądanego efektu. W wyniku działania mechanizmu zasysania próżniowego, na którym oparta jest praca urządzenia, można zaobserwować dodatkowe efekty terapeutyczne: regenerację i uelastycznienie skóry, wzmożoną cyrkulację krwi w obszarze zabiegu, lepsze odżywianie komórek, wzmocnienie mechanizmów obronnych skóry oraz wzrost produkcji kolagenu i elastyny.

W Centrum Zdrowia i Urody w Redzie oferujemy zabiegi Yellow peel. Działanie tego peelingu polega na usuwaniu warstwy naskórka na różnych poziomach skóry. Wskazaniami do zabiegu są powierzchowne przebarwienia (melasma), plamy soczewicowate, objawy fotostarzenia, wiotczenia skóry, zmiany potrądzikowe oraz zmiany kolorystyki skóry. Najbardziej popularnymi zabiegami likwidującymi przebarwienia słoneczne i starcze są peelingi alfahydroksykwasami, które normalizują proces keratymizacji – skóra staje się bardziej elastyczna i gładka, przeciwdziałają czopowaniu ujść gruczołów łojowych, nawilżają i redukują widoczne zmarszczki. Jesień to doskonały czas na zabiegi w gabinetach kosmetologicznych, możemy skutecznie złuszczać naskórek, wprowadzić preparaty nawilżające i regenerować przesuszoną cerę po upalnym lecie.

mgr Marianna Czarna
Centrum Zdrowia i Urody w Redzie