Fizjoterapia w walce ze stresem

Maciej Czarny podczas wykonywania masażu relaksacyjnegoFizjoterapia ma w swojej ofercie szeroki wachlarz technik przydatnych w walce ze stresem. Może oddziaływać: na skutki stresu np. podwyższone napięcie mięśniowe i na przyczynę stresu np. chorobę. Masaż klasyczny, zarówno częściowy jak i całego ciała, zapobiega i przeciwdziała stresowi poprzez: poprawienie ukrwienia, pobudzenie mięśni, likwidację przykurczy, działanie przeciwbólowe na mięśnie i stawy, a także rozluźnienie tkanek mięśniowych.

W walce ze stresem dysponuje coraz większymi możliwościami sprzętowymi jak: elektroterapia, ultradźwięki, krioterapia, inhalacja/aromaterapia, haloterapia, Bemer 3000 STL. Kinezyterapia zapobiega i przeciwdziała stresowi dzięki wykorzystaniu podwieszenia całościowego z wykorzystaniem urządzenia UGUL – uzyskujemy obniżenie napięcia mięśniowego i relaks. W kinezyterapii stosuje się pozycje ułożeniowe, tzn. specyficzne ułożenie wszystkich elementów ciała, gimnastykę relaksacyjną, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia wg Jacobsona.

Pomieszczenie z JacuzziWodolecznictwo to następny dział z możliwością użycia zabiegów do likwidacji stresu. Zaliczamy do nich zabiegi z użyciem ciśnienia wody; masaż wibracyjny, jacuzzi, saunę parową, suchą, na podczerwień i basen (gimnastyka relaksacyjna w wodzie). Stres i jego następstwa są na tyle powszechne i poważne, że mogą wysunąć się na pierwsze miejsce listy problemów zdrowotnych. Fizjoterapia oferuje niezwykle szeroki wachlarz narzędzi pomocnych w walce ze stresem.

W oparciu o nie, uwzględniając potrzeby i możliwości konkretnego pacjenta można stworzyć indywidualną strategię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu wystawionego na działanie stresu. W Centrum Zdrowia i Urody w Redzie łączymy zabiegi fizykalne i manualne z muzykoterapią, światłoterapią i z technikami relaksacyjnymi stosowanymi w psychologii, które są istotnym elementem kompleksowej terapii w walce ze stresem.

mgr Marianna Czarna
Centrum Zdrowia i Urody w Redzie